قالب پرشين بلاگ


آنچه لازم است یک نوجوان بداند
آموزش ساده ی احکام برای پسران نوجوان
لينک دوستان
- بعد از طی کردن مراحلی که گفته شد اولین کاری که باید انجام بدیم نماز خوندنه. اما نماز خوندن برای خودش شرایط و مقدماتی داره که یکی از اونا پاک بودنه.

- حالا اگه تو خواب یا بیداری مایع منی خارج شه، اصطلاحا میگن آدم جُنُب شده و در این حالت دیگه پاک نیست و موقتا نمیتونه نماز بخونه.

- در حالت جنابت که بهش محتلم شدن هم  میگن انجام بعضی کارها مثل نماز خواندن، تماس دست و بدن به خط قرآن یا اسم پیامبران و چهارده معصوم، رفتن به مسجد، خوندن سوره‏ هایی که سجده واجب دارند و ... حرامه. همچنین انجام بعضی کارها مانند خوردن، آشامیدن، همراه داشتن قرآن، خوابیدن  و ... مکروهه یعنی حرام نیست اما بهتره انجام نشه.

- برای خارج شدن از این حالت و برای اینکه بتونیم دوباره نماز بخونیم و پاک شیم باید غسل جنابت کنیم. یعنی بعد از هر بار جنابت، غسل جنابت واجب میشه.

- برای غسل کردن به حمام میریم، قسمت هایی از بدن که آلوده به منی شده رو با آب و صابون پاک میکنیم، لازمه قبل از غسل، ادرار تخلیه بشه تا ذرات باقیمانده­ ی منی از مجرای آلت تناسلی خارج بشه. بعد از اینکارا نیت غسل جنابت میکنیم، اول سر و گردن رو کامل با آب میشوریم، بعد سمت راست و بعد هم سمت چپ. برای یاد گرفتن بهتر غسل میتونید به رساله مراجعه کنید.

- بعد از سن بلوغ وقتی آدم ادرارشو تخلیه میکنه و از دستشویی خارج میشه یه حس بدی بهش دست میده که انگار هنوز یه مقدار کمی ادرار در لوله­ ی آلت تناسلی باقی مونده. برای از بین بردن این حس بد بهتره بعد از هر بار تخلیه ادرار در دستشویی عمل استبراء انجام بشه. همچنین بهتره قبل از غسل جنابت هم عمل استبرا رو انجام بدیم تا مطمئن بشیم همه منی که در آلت بوده تخلیه شده. برای استبراء کردن باید کاملا ادرار تخلیه بشه بعد با انگشت وسط که از همه بلند تره سه مرتبه از قسمت مقعد تا زیر کیسه ی بیضه ها با فشار ملایم، انگشت کشیده بشه. بعد با انگشت شصت و انگشت اشاره لوله ی آلت سه مرتبه از انتهای آلت تا نوک آلت، انگشت کشیده بشه. بعد با همون دو انگشت سه مرتبه قسمت سر آلت فشار داده بشه. در قسمت جواب سوالات دوستان هم راجع به استبراء یکم توضیح دادیم اما توضیح مفصل راجع به تمام موارد تو این وبلاگ جا نمیشه و باز هم بهتره به رساله مراجعه کنید. بخش احکام تخلی.

- بعد از انجام غسل دوباره آدم پاک میشه و میتونه نماز بخونه.

- اگر شبانه جنابت اتفاق بیفته برای خواندن نماز صبح تا قبل از طلوع آفتاب باید غسل جنابت انجام بشه اما اگه وقت برای غسل کم باشه باید تیمم کرد که این مورد هم کامل در رساله توضیح داده شده.

- راجع به احکام روزه و نماز خوندن توضیحی نمیدیم چون جا نمیشه! این مورد رو هم از رساله بخونید.

[ پنجشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۲ ] [ 14:10 ] [ گمنام ]

درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
امکانات وب